Ocenjevanje vrednosti patentov

Ekaterina Mishurenko

Ekaterina Mishurenko

Finančna svetovalka

14. marec 2024

Za podjetja so inovacije najpomembnejše sredstvo za ohranjanje konkurenčnosti na trgu in edini način za ohranitev te konkurenčne prednosti je zaščita inovativnih idej ter preprečevanje drugim podjetjem, da bi jih uporabljala. Patentne pravice oz. patenti so pravica intelektualne lastnine in podjetjem omogočajo, da svoje ideje varujejo pred drugimi uporabniki, vsaj za določeno obdobje. Pogosto pa niso uporabljeni le za zaščito, ampak kot dejavnik poslovnega uspeha.

Kljub temu, da za številna podjetja patenti predstavljajo dragocena sredstva in njihova natančna ocena prikazuje komercialni potencial izuma ter pomaga pri dodeljevanju strateških virov, se proces vrednotenja patentov pogosto zanemari, predvsem zaradi kompleksnosti procesa vrednotenja. To lahko privede do zamujenih priložnosti in nepravilnega razporejanja virov.

Kako lahko ocena vrednosti patenta prispeva k uspehu vašega podjetja?

Patent nam daje določene pravice, ki imajo svojo vrednost in so vedno pogosteje predmet trgovanja. Vrednost patenta torej ni zanemarljiva in lahko izboljša finančno sliko podjetja, kar je ključno za lažje pridobivanje bančnih kreditov. Vključitev patenta kot sredstava v bilanco poveča transparentnost glede vrednosti intelektualne lastnine, kar je pogosto odločilno za potencialne investitorje.

Poleg tega je pravilno vrednotenje intelektualne lastnine lahko močno orodje za davčno optimizacijo, sistematično vrednotenje patentov namreč omogoča podjetjem identifikacijo območij, kjer je mogoče uveljavljati davčne olajšave.

V nadaljevanju vam predstavljam nekaj primerov, v katerih je ocenjevanje vrednosti patentov smiselno:

  • Licenciranje, prodaja ali nakup patentov

Natančna ocena je bistvena pri pogajanjih o licenciranju, prodaji ali nakupu patentov, saj zagotavlja pravično vrednost za obe strani, vključeni v prizadevanja za monetizacijo, zmanjšuje tveganja transakcije, omogoča večjo preglednost in jasnost ter omogoča določanje ustrezne tržne cene in preprečuje morebitne spore v prihodnosti.

  • Uveljavljanje patentnih pravic

V konkurenčnem poslovnem okolju je uveljavljanje patentnih pravic ključno in s pomočjo ocenjevanja vrednosti patentov določamo finančno izgubo zaradi kršitev tretjih oseb, kar vodi v proces povračila.

  • Združitve in prevzemi

Pri kompleksnih transakcijah je natančno ocenjevanje patentov nepogrešljivo, saj so ti pogosto ključni del premoženja podjetja, zlasti v tehnoloških sektorjih. Vrednotenje omogoča natančnejše določanje celotne vrednosti podjetja, saj vključuje oceno intelektualne lastnine in njenega vpliva na prihodnje prihodke. Razkrije lahko morebitna tveganja, povezana s pravnimi spori ali neveljavnostjo patentov in s tem zaščiti naložbe v intelektualno lastnino, kar pa omogoča boljšo strategijo za upravljanje in zaščito patentov po zaključku združitve ali prevzema.

  • Investicije v raziskave in razvoj

Ocenjevanje patentov določa proračun za nadaljnje raziskave in razvoj. S prepoznavanjem najbolj obetavnih inovacij in patentov lahko podjetje usmeri več sredstev v razvoj teh specifičnih področij in tako poveča prihodke podjetja ali zmanjša stroške s pomočjo patentiranih inovacij.

  • Notranje revizije intelektualne lastnine (angl. Intellectual Property)

Redne revizije intelektualne lastnine uporabljajo ocenjevanje patentov za natančno oceno vrednosti patentov v portfelju, kar pomaga pri strateškem odločanju.

  • Zbiranje sredstev

Močan portfelj patentov privablja možnost financiranja in ocenjevanje zagotavlja, da so patenti pravilno ocenjeni za zavarovalna posojila. Ocene morajo zagotavljati maksimalno objektivnost in konkurenčno ceno ter biti ponovljive ob vsakem času. Navadno investitorji sami zahtevajo temeljito oceno portfelja patentov kot pogoj za finančno podporo in obširna ter celovita ocena lahko močno poveča verjetnost pridobitve potrebnih sredstev.

  • Zavarovanje sredstev

S hitrim razvojem trga za zavarovanja intelektualne lastnine, postaja ocenjevanje patentov ključni dejavnik pri oblikovanju najugodnejših zavarovalnih ponudb glede na kapitalsko vrednost sredstev. Ta ocena omogoča natančno določanje vrednosti intelektualne lastnine, vključno s patentiranimi inovacijami, kar je bistvenega pomena pri pravilnem določanju ustreznih zavarovalnih premij, ki odražajo dejansko vrednost teh sredstev. S tem se povečuje zaupanje zavarovalnic, ki so s pridobitvijo natančnejših in zanesljivejših informacij o kapitalski vrednosti intelektualnih sredstev bolje opremljene za prilagajanje svojih zavarovalnih ponudb in ustvarjanje konkurenčnih ter privlačnih zavarovalnih izdelkov.

  • Računovodenje patentov in finančno poročanje

Priznanje sredstev intelektualne lastnine v finančnem poročanju zahteva ocenjevanje patentov za natančno odražanje njihove vrednosti v bilanci stanja, vključno s poročanjem ocene poštene vrednosti v letnem poročilu.

  • Likvidacija

V primeru stečaja ali likvidacije je pravilno ocenjevanje patentov ključno pri razdelitvi sredstev podjetja. Omogoča ugotavljanje ali je prodaja patentov ali licenciranje tehnologij bolj donosna možnost v primeru likvidacije. To lahko vodi k optimizaciji razporeditve sredstev in maksimiranju donosnosti za lastnike podjetij, hkrati pa zagotavlja zaščito interesov upnikov in deležnikov, ki imajo, primeru likvidacije, pravico do poštenega deleža premoženja.

  • Obdavčitev

Ocenjevanje patentov igra ključno vlogo pri strategijah optimizacije davkov, prilagoditvi davčne strategije in izkoristku davčne olajšave, pomaga pri davčnem načrtovanju in skladnosti z davčnimi predpisi, ki se nanašajo na intelektualno lastnino.

Prvi korak v ocenjevanju patentov je prepoznanje potrebe, ki ji sledi izbira primernih metod ocenjevanja, s pomočjo katerih določimo natančno tržno vrednost. Različne metode lahko namreč privedejo do zelo različnih ocen vrednosti in se gibljejo, od stroškovno usmerjenih pristopov, ki temeljijo na stroških razvoja patentiranega izuma, do pristopov, ki temeljijo na prihodkih, ki ocenjujejo pričakovane prihodnje prihodke, povezane z izumom, ali metode, ki temeljijo na tržni primerljivosti, ki primerjajo patent z nedavno prodanimi ali licenciranimi podobnimi patenti.

Pravilna izbira metode je odvisna od številnih dejavnikov, vključno s ciljem ocenjevanja, naravo patenta in razpoložljivimi tržnimi informacijami.

Ocenjevanje vrednosti neopredmetenih sredstev

Integracija ocenjevanja vrednosti patentov v strateško upravljanje intelektualne lastnine lahko pripomore k razumevanju trenutne vrednosti patentov in spremljanju, kako se ta vrednost spreminja skozi čas in v različnih tržnih pogojih. S pravilnim upravljanjem in ocenjevanjem patentov lahko podjetja izkoristijo svojo intelektualno lastnino za doseganje trajnostne konkurenčne prednosti in finančnega uspeha.

CSA office CSA logo

Posvetujte se z nami!

Smo prvovrsten partner subjektom z vizijo dolgoročne uspešnosti poslovanja, ki želijo premostiti izzive in prosperirati.

Kontaktirajte nas